Ako jazdí elektrobicykel? Moje prvé skúsenosti.

Keď som pred rokmi po prvý krát v živote videl elektrobicykel, tak som bol skeptický až ironický, ale na to, aby som pochopil, ako veľmi som sa mýlil, mi stačilo stráviť pár minút s elektromotorom pod zadkom. Tu sú moje prvé skúsensoti s elektrobicyklom z roku 2016.

Predtým, ako sa mi do rúk dostal prvý elektrobicykel, tak som bol presvedčený, že na to, aby som sa zaujímal o elektrobicykle, mám ešte aspoň 40 rokov čas. Preto sa moje predstavy o bicykloch poháňaných elektromotorom zasekli niekde v minulom desaťročí. To viedlo k dvom zásadným omylom – za prvé som si myslel, že elektrobicykel má permanentný pohon, a teda je to niečo ako skúter s rámom bicykla.


Elektrobicykel Kellys Tygon 10 2020 môžete kúpiť v slovenských e-shopoch
od € do
POROVNAŤ CENY >>
(Zdroj: Heureka.sk)

Za druhé som očakával, že elektromotor sa montuje zväčša na mestské či trekové bicykle s nie príliš atraktívnym dizajnom, ktoré sú na horách nepoužiteľné. Lepší stroj na vyvrátenie mojich oldschoolových názorov, ako Felt NINEe 30, som ani nemohol dostať, pretože to nie je žiadny ťarbavý elektrošpeciál s hliníkovými blatníkmi až po zem, ale ostrý hardtail upravený priamo výrobcom na eBike.


Očakával som prudké trhnutie, nepríjemne rýchly rozbeh či problém s manévrovaním v rýchlosti, ktorú určuje motor.

Nič z toho sa neudialo


V štandardnej analógovej verzii je odľahčený hliníkový rám osadený komponentmi Shimano Deore/XT, vzduchovou vidlicou RockShox Recon a veľkými 29″ kolesami, vďaka čomu patrí v ponuke značky Felt do strednej triedy pevných XC bikov s cenou 1 279 EUR. Jeho elektroverzia sa líši len mierne upraveným rámom v stredovej časti, aby z neho bolo možné urobiť elektrobicykel s motorom BOSCH, batériou a ovládacím panelom na riadidlách. Zvyšok je stále ten istý bike s vynikajúcou geometriou, špičkovým rámom a kvalitnými komponentmi.


Elektrobicykel FELT
Elektrobicykel FELT

Užitočné informácie

Elektrobicykel typ: MTB, pevný XC, 29 kolesá
Motor elektrobicykla: BOSCH Performance Cruise
Výkon motora:250W
Batéria elektrobicykla:BOSCH Powerpack 400, 36V, 11Ah
Max. rýchlosť asist. systému:25 km/h
Režimy asistencie:50%, 120%, 190%, 275%
Celková hmotnosť elektrobicykla:19,5 kg.

Prvé nasadnutie na elektrobicykel

Ťažko sa mi to priznáva, ale na elektrický bicykel Felt som nasadal s veľkým rešpektom, pretože som nemal ani tušenia, čo sa bude diať. Očakával som prudké trhnutie, nepríjemne rýchly rozbeh či problém s manévrovaním v rýchlosti, ktorú určuje motor. Boli to presne tie isté pocity, aké som mal pri svojej prvej jazde na motorke. Nič z toho sa neudialo.

Po zatlačení do pedálov prišla odozva okamžite, no nábeh 250 W motora bol taký plynulý, až som v prvých chvíľach podľahol sebaklamu, že všetka tá sila je tu len vďaka mojím pavúčím nohám. Tak určite. Prvé neisté metre s elektrobickylom na dvorčeku za cykloobchodom boli len takým oťukávaním.

Skutočné zoznámenie sa s elektrickým bicyklom prebehlo až počas nasledujúcich dní na myjavských kopaniciach. Na miestach, ktoré mám na klasickom biku prejazdené nespočetne veľakrát, som najlepšie vedel porovnať, čo dokážem vyšliapať bez a s podporou elektromotora. A ten rozdiel je brutálny. Hranice možného sa s elektrobicyklom posunuli tak výrazne, že bolo vážne ťažké nájsť kopec, ktorý by ma zastavil, a to nie som žiadny drsný biker, skôr dengľavý sviatočný jazdec.

Elektor motor pre bicykel BOSCH Performance line

Elektrobicykel FELT poháňa stredový motor BOSCH Performance line 250 W a 36 V rámová batéria. Tá je odnímateľná a v prípade dlhších výletov si môžete so sebou nosiť náhradnú na výmenu. Váži 2,5 kg.

Ako funguje elektrobicykel?

Najväčší mýtus o elektrobicykloch je ten, že stačí nasadnúť a ono sa to hýbe samo. Teda ešte stále veľa ľudí si elktrobicykel predstavuje ako elektrický skúter, alebo elektrickú kolobežka. Pravda je však taká, že motor osadený v elektrobickyli cyklistovi len pomáha, presnejšie pridáva silu motora k sile nôh. Bez sily nôh nie je žiadna pomoc a bicykel sa ani len nepohne.

Elektrobicykel Felt NINEe 30 používa asistenčný elektromotor BOSCH Performance vo verzii Cruise s výkonom 250 W, ktorý sa vypína po dosiahnutí rýchlosti 25 km/h a osadený je v stredovej časti rámu.

Práve slovo asistenčný z predchádzajúcej vety je kľúčom k vyvráteniu toho najčastejšieho mýtu o elektrobicykloch, pretože elektromotor skutočne len pomáha zefektívniť vaše šliapanie. Aby systém vedel, akú úroveň podpory má v danej chvíli poskytnúť, veľmi presné senzory merajú 1000x za sekundu údaje o rýchlosti jazdy, kadencii a sile šliapania.

Elektromotor BOSCH Performance ponúka štyri úrovne asistencie rozdelené podľa stupňa podpory:

Eco pridá k vášmu výkonu 50%
Tour 120%
Sport 190%
Turbo až 275%.

Teda tou základnou hybnou silou, ktorá bicykel rozbieha sú vždy vaše nohy, až následne sa pridáva motor, ktorý na základe toho ako sa opierate do pedálov pridáva pomocný výkon. Áno, v tom najvyššom móde asistencie vašu silu znásobí takmer trojnásobne, ale stále musíte šlapať. Ak prestanete krútiť pedálmi, tak sa bicykel prestane hýbať. Lebo predsalen stále platí, že 3×0=0.

Ovládanie asistenčných režimov

Jednotlivé módy asistencie je možné ľubovoľne počas jazdy prepínať pomocou prehľadného riadiaceho panela s trefným názvom BOSCH Intuvia, ktorý zároveň slúži aj ako plnohodnotný cyklopočítač informujúci o rýchlosti (aktuálna, priemerná, maximálna), najazdených kilometroch, dĺžke aktuálnej trasy, a samozrejme zobrazuje údaj o aktuálnom dojazde v kilometroch.

Ovládací panel elektrobicykla
Riadiaci panel elektrobicykla s funkciami cyklopočítača nie je malý, ale bez problémov sa vedľa neho na riadidlá zmestí nejaký ten Garmin aj blikačka. Navyše má USB port, cez ktorý môžete z batérie eBiku dobíjať telefón a iné gadgety.

Intuvia umiestnená na predstavci sa nie vždy dá ovládať pohodlne či bezpečne, preto je systém dodávaný s vynikajúco riešeným diaľkovým ovládaním. To sa montuje k ľavej rúčke riadidiel a pomocou veľkých tlačidiel s ním viete veľmi jednoducho meniť úroveň asistencie, ale aj prepínať údaje zobrazované na displeji bez toho, aby ste museli dať ruku dole z riadidiel.

Diaľkové ovládanie riadiaceho panelu elektrobicykla umiestnené pri ľavom gripe je vynikajúco ergonomicky vyriešené a výrazne zvyšuje bezpečnosť jazdy pri preklikávaní sa informáciami na cyklopočítači.

V prednej časti diaľkového ovládača je umiestnené aj nenápadné tlačidlo s nápisom Walk. Ak ho držíte, tak elektromotor rozpohybuje bicykel do rýchlosti chôdze, čím výrazne uľahčí jeho prípadné tlačenie.

S elektrobicyklom na Bradlo

Vráťme sa ale späť na kopanice. Schopnosti elektirckého bicykla sme tu chceli otestovať na cyklotúre, ktorá by spájala cestu po asfalte s výšlapom po lesných cestách a ako ideálna voľba sa nám vzhľadom na premenlivé počasie a mizernú kondíciu zdala trasa Prašník – Košariská – Bradlo a späť. Spolu s manželkou vyrážame do 13 km stúpania, ktoré sa končí až hore na Bradle, ona na svojom klasickom horskom bicykli s 26″ kolesami, ja na elektorbicykli Felt, ktorého riadiaci panel deklaruje dojazd 61 km.

Elektrobicykel už po prvých desiatkach metrov zásadne prehlbuje prirodzený rozdiel v našej výkonnosti a tak skúšam šliapať s vypnutou asistenciou. Už len prepnutie z Eco módu na off, teda vypnutie 50% asistencie elektromotra je výrazne citeľné, mám pocit, akoby mi zrazu niekto vypustil zadné koleso. Predsa len elektrobicykel Felt má takmer 20 kg a v kopcoch bez asistencie elektromotora je to veľmi cítiť.

Elektobicykel je neuveriteľne návyková vec

Tesne pred vrcholom stúpania do Košarísk si meníme bicykle a deje sa pár nečakaných vecí. Tak predovšetkým, keď presadnem z tej 29-palcovej beštie na 26 bajk mojej ženy, tak sa cítim ako na detskom odrážadle. Čo je však ešte zaujímavejšie, tak neprejde ani minúta a už sa moje šokované telo intuitívne načahuje za diaľkovým ovládaním elektromotora. Zbytočne, ale je to krásny dôkaz toho, ako veľmi je elektrobicykel návyková záležitosť.

A čo Janka? Tá v tomto stúpaní sedí na elektrobicykli celkom prvý raz, preto pri rozbehu typicky žensky zvýskne. No potom sa ten prirodzený rozdiel v našej výkonnosti celkom stráca a na zostávajúcich pár sto metroch stúpania do Košarísk mi to nakladá neuveriteľným spôsobom.

Elektrobicykel na kopci
Nebaví vás pri bikovaní čakať na frajerku po každom kopci?
Kúpte jej elektrobicykel a čakať bude musieť ona na vás.

Hore ma čaká vysmiata a jej námietky spred dvoch minút, že predsa ona nebude jazdiť na elektrickom bicykli, sa tu zrazu menia na čisté nadšenie. Za dedinou nastupujeme do dlhého stúpania po asfalte a moje zaostávanie je stále výraznejšie.

Elektrobicykel v stúpaní lesom na Bradlo

Keď sa dostaneme do lesa, sadám na chvíľu späť na elektrobicykel, aby som vyskúšal jedno z tých drsnejších lesných stúpaní a vyletím hore rýchlosťou 22 km/h. Dvakrát po sebe. Taká úžasná zábava to je.

V záverečnej fáze stúpania na vrchol Bradla si opäť meníme bicykle. Kým ja v tých najstrmších častiach musím zosadnúť a tlačiť, Janka dokáže s elektrobicyklom vyšliapať až hore bez väčších problémov a bez tlačenia, čo sa ani jednému z nás nikdy doteraz nepodarilo.

Dojazd elektrobicykla

Dojazd elektrobicykla je veľmi subjektívny parameter, pretože na to finálne číslo, ktoré každého zaujíma má vplyv množstvo faktorov. Od typu batérie, hmotnosti bikera a jeho batožiny, cez štýl jazdy a terén, v ktorom sa s elektrobicyklom pohybuje, používaný stupeň podpory až po počasie, respektíve teplotu okolitého prostredia.

Na začiatku našej krátkej, len 13 km dlhej cyklotúry ukazoval ovládací systém BOSCH Intuvia dojazd 65 km, pričom batéria BOSCH Powerpack 400, 36V, 11Ah bola nabitá asi na tri čtvrtiny kapacity. Po 10 kilákoch stúpania hore asfaltovou cestou a po záverečnom ukrutnom stúpaní lesom má Felt dojazd 11 km v Tour móde a 23 v Eco.

Táto hodnota sa môže zdať nízka, no systém ju určuje na základe spotreby počas posledných 10 km, čo bolo v našom prípade neustále šliapanie hore kopcom a zabávanie sa v najvýkonnejších módoch asistencie. Cestou späť dole kopcom sa dojazd zvýšil na 51 km v Eco móde a to bez sekundy dobíjania. Spôsobil to len nižší, respektíve nulový režim podpory pri jazde dole kopcom. Na konci túry ukazoval elektrobicykel dojazd 35 kilometrov, čo v princípe korešponduje s úvodným údajom a reálne najazdenými kilometrami.

Cena elektrobicykla

Elektrobicykel Felt NINEe 30, ktorý sme pár sní testovali sa v roku 2015 predával za cenníkovú cenu 2 990 EUR. Hoci išlo o naozaj vydarený elektrobicykel, tá cena bola vysoká.

Keď si zoberieme, že identický model bez elektrického motoru sa predáva za 1 279 EUR, tak príplatok za elektrický pohon vychádza na úctyhodných 1 711 EUR. Inak povedané, za samotný elektropohon zaplatíte skoro o 35% viac, než bežne stojí bicykel na ktorom je osadený.

Hodnotenie elektrobicykla

Elektrobicykel je neuveriteľne návykový stroj, ktorý posunie možnosti toho, čo sa dá zažiť v sedle bicykla tak zásadne, že som vážne začal prehodnocovať svoje pôvodné plány kúpiť si bycykel až po druhom infarkte.

Možno neosloví tých, ktorí sú rýdzo výkonnostne orientovaní a úplne rozumiem aj tomu, že prídavný motor môže byť pre nich podvádzaním seba samého. No pre tých z nás, ktorí berú bikovanie ako zábavu a relax, je elektrobicykel perfektná pomôcka, ako vyšliapať ďalej, vyššie a s oveľa väčším pôžitkom z jazdy.

Aktualizované: Najnovšie motory pre elektrobicykle

V roku 2015 kedy sme elektrobicykel FELT testovali bol motor BOSCH Performance tým najlepším čo nemecký koncern ponúkali v segmente pohonu elektrických bicyklov. Odvtedy však išiel vývoj motorov a batérií pre elektorbicykle výrazne dopredu.

BOSCH dnes ponúka výrazne menší a ľahší systém, ktorý si však zachoval parametre svojho predchodcu a niektoré dokonca vylepšil. BOSCH Performance CX Line 2020 ako znie celý názov aktuálneho top modelu elektormotora pre bicykla ponúka maximálny výkon 600W, krútiaci moment 75Nm, stupeň podpory sa pohybuje v štyroch úrovniach od 60% až po 340%, ktoré pridáva k vašej sile.

Vo verzii Drive Performance Cruise je maximálna rýchlosť, pri ktorej sa elektromotor vypína 25 km/hod., no verzia Drive Performance Speed poháňa elektrobicykel až na hranicu slušných 45 km/hod.

Nové batérie elektrobicyklov

Rovnako ako motor, tak aj batérie pre pohon elektrobicyklov sa za tých pár rokov výrazne zmenili. Kým nami testovaný FELT mal naozaj robustnú batériu, ktorá výrazne kazila celkový dizajn bicykla, tak nové systémy pre pohon elektrických bicyklov majú tak malé batérie, že ich je možné schovať priamo do rámovej trubky.

Tá je síce na prvý pohľad masívnejšia ako pri štandardných bicykloch, no dizajnovo ide o neporovnateľne lepšie riešenie než batéria umiestnená vonku na ráme. S novým batériovým riešením však okrem lepšieho dizajnu získate aj väčší dojazd. Batérie BOSCH PowerTube 625 s parametrami 625Wh a 17.4Ah už dokážu zásobiť váš bicykel elektrickou energiou aj pri dlhých či extrémne náročných výšlapoch.

Ovládací panel BOSCH KIOX

BOSCH má pre svoje systémy na pohon elektrobicyklov v ponuke štyri rôzne ovládacie panely. Najjednoduchší je Purion, o niečo výkonnejší je ovládací panel Intuvia, ktorý bol namontovaný aj na nami testovanom elektrobicykli FELT a potom sú tu displeje Kiox a Nyon. Aby som nezabudol, tak BOSCH okrem jednoúčelových ovládacích panelov, ponúka pre elektrobicykle aj držiaky, do ktorých si umiestnite smartfón s aplikáciou COBI.Bike.

Vzhľadom na rozmery a funkcionalitu je veľmi pravdepodobné, že najpopulárnejším ovládacím panelom pre elektrobicykle s motorom BOSCH bude Kiox. Okrem už spomínanej funkcionality cyklopočítača, zaujme aj veľmi užitočným bezpečnostným riešením. Akonáhle tento ovládací panel vyberiete z držiaka, tak motor elektrobicykla sa automaticky uzamkne, čo znamená že nie je možné otočiť pedálmi.

Prípadný zlodej má tak veľký problém na bicykli utiecť. Odomknutie takto uzamknutého bicykla je možné len po zasunutí originálneho ovládacieho panelu KIOX späť do držiaka. Nie je to úplne dokonalé riešenie proti krádeži, pretože nerieši situácie kedy je ukradnutá elektrobicykel naložený do auta, ale výrazne komplikuje krádež tým zlodejom, ktorý by chceli na elektrobicykli ujsť. Ak aj na bicykel naskočia, tak dupnú do zabetónovaných pedálov a s najväčšou pravdepodobnosťou tak skončia na zemi skôr ako si stihnú uvedomiť čo sa to stalo.

Ako sa vám páčil tento článok?

Kliknite na hviezdičky

Hodnotenie: 4.4 / 5. Počet hlasov: 58

Tento text ešte nikto nehdonotil

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

od

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *