Všetky moje emaily, telefonáty, SMS-ky, keci na Skype, stiahnuté videá, všetky tweety, tie dva statusy na Facebooku, jednoducho celá moja digitálna stopa je roky odchytávaná a ukladaná kilometer pod zemou v diere s päťmetrovými železobetónovými múrmi, kde ju pod dohľadom kockatých matfyzákov lúska analytický soft v snahe odhaliť toho teroristu spiaceho hlboko v mojom vnútri. Takto nejako si predstavujem PRISM, ešte pred pár týždňami prísne tajný program americkej vlády na špiclovanie všetkého, čo sa šuchne na internete. Samotné odhalenie ma až tak nezaskočilo, keďže v zmysle otrepaného hesla „To, že som paranoidný, ešte neznamená, že ma nikto nesleduje“ žijem, odkedy mám mobil. Na tejto kauze ma serú celkom iné veci.
Začnime argumentami tých bezúhonných spoluobčanov, ktorí sú presvedčení, že pokiaľ nerobím nič zlé, tak nemám čo skrývať, a teda mi logicky sprosté sledovanie nemá prečo vadiť. Tak to si píšte, že mi to vadí, rovnako ako akýkoľvek iný zásah do tých posledných pár slobôd, čo nám ešte zostali. Zástancom tohto debilného argumentu by som nasťahoval do obývačky zvedavého špióna nejakej trojpísmenkovej tajnej grupy, veď ak nerobia nič zlé… Hlúpejší je už len argument samotných tajných, ktorí tvrdia, že PRISM je nevyhnutný a superúčinný nástroj boja proti terorizmu. Z toho totiž vyplýva, že pomätení čečenskí vrahovia pred bombovým útokom na maratón v Bostone museli medzi sebou a s okolitým svetom komunikovať výhradne prostredníctvom korešpondenčných lístkov a dymových signálov, keď sa práve ich mudžahedínske emaily prešmykli nepreniknuteľnou sieťou PRISM-u.
Nasleduje reklama, môžete si odskočiť na WC alebo do chladničky pre pivo.
Ak nepotrebujete ani jedno ani druhé, tak môžete skúsiť kliknuť na inzerát nižšie, podporíte tak pár centami tento blog. Díkez.
Pokračovať môžeme všetkými zbožňovanými technologickými modlami. Je jedno, či milujete Microsoft (lol), Apple alebo Google. Podľa tvrdení whistleblowera Edwarda Snowdena všetci predávajú naše dáta vláde, aj keď to ich PR oddelenia alebo dokonca
samotní šéfovia v blogoch a tlačových správach vehementne popierajú. Je mi jasné, že zástupcovia vlády vedia dať ponuku, aká sa ani v Google neodmieta, no v takomto prípade by bolo férové o tejto defaultnej a neodkliknuteľnej možnosti šérovania emailov, fotiek a všetkých ostatných dát so šmírakmi z NSA & FBI informovať aspoň v tých užívateľských zmluvách, s ktorými všetci súhlasíme, aj keď ich vlastne nikto nečíta. Majitelia Apple produktov môžu mať aspoň akú-takú útechu v tom, že práve ich love brand odolával úradníckym krysám najdlhšie (podľa PowerPoint slajdov NSA, ktoré uverejnili
Washington Post a
Guardian) a o dáta sa delí s tajnými službami len od októbra minulého roka, zatiaľ čo taký Microsoft sa zapojil do spy game ako prvý z tých veľkých už v roku 2007, čo mu osud ironicky vrátil mega neúspechom Surface tabletu.
Čo ma štve ale úplne najviac, je ten nevyužitý potenciál. Web je plný všakovakých cloudových riešení, Google má Drive, Apple iCloud, no v porovnaní s PRISM-om sú všetky niečo ako
3,5“ disketa. Len si predstavte tie možnosti, ak by nám NSA poskytla prístup k našim roky škrečkovaným dátam. Na jednom mieste by sme tak mali všetky naše emaily, prepisy telefonátov, SMS a všetkej ostatnej elektronickej komunikácie za posledných niekoľko rokov. Žiadne zložité nastavovanie, ukladá sa predsa úplne všetko, čo sa uložiť dá, a to celkom automaticky, žiadne smiešne dátové limity. Datacentrá v superbezpečných bunkroch zaručia, že o záznam našich digitálnych životov neprídeme ani počas nukleárnej vojny. No a keď na vás bude žena jačať, že ste zabudli vyzdvihnúť potomka zo škôlky, aj keď vám to ráno v telefóne trikrát pripomínala, vtedy bude stačiť pozrieť do PRISM účtu, preskenovať hovory a dokázať jej, ako sa mýli.
Zdroje:
Edward Snowden,
najhnusnejšia PowerPoint prezentácia na svete od NSA,
The Guardian,
The Washington Post, internet…
[symple_highlight color="blue"]
Nešmírujú len Američania. Program podobný PRISM-u v nejakej podobe prevádzkuje každá krajina, ktorá na to má technológie a peniaze. Členské štáty EU musia jeden rok archivovať všetky údaje o telefónnych hovoroch, Švédi majú na sledovanie telefónov a internetu svoj program Titan, Nemci s Holanďanmi hacknú počítač každému, kto je nejako podozrivý z terorizmu a nainštalujú doň sledovací softvér. No a Rusi sa neondejú vôbec a bez nejakého detinského utajovania sledujú úplne všetku elektronickú komunikáciu v krajine. Zdroj:
Wikipedia
[/symple_highlight]
Zdieľajte článok so svojimi priateľmi
Pridaj komentár