Keep Portland Weird. Obrovsky napis z obrovskej steny sa stal akymsi neoficialnym sloganom tohto mesta a tazko sformulovat nieco, co by trefnejsie vystihovalo jeho atmosferu.
Ak sme v NYC mohli chodit po ulici v pyzame bez toho, aby to bolo niekomu co len trochu cudne, tak v Portlande mozeme chodit dogabani ako Nora Mojsejova a nikto nas tu nebude povazovat za pomatenych. Skor naopak.
Portland je dokazom relativity pojmu normalny, lebo ak tu nemate kerku cez pol tela, extremny podkozny piercing, roky neumyvane dredy alebo aspon hipsterske bajuze a oblecenie, ktore pamata Woodstock, tak tu ste za cudaka.
Bezdomovci
Je ich tu nepredstavitelne vela. Postavaju na rohoch ulic alebo sa motaju po meste s kartonovymi tabulkami v rukach, spia pohodeni priamo na chodnikoch alebo kempuju v parkoch. Vraj sem prisli pocas protestov Occupy Wall Street a vdaka benevolentnej legislative a prijemnemu pocasiu tu protestuju dodnes. Proti komu alebo comu, to uz asi nikto z nich netusi. We are 99%, to uderne heslo hnutia Occupy, ma dnes v ich podani rovnako smiesno-tragicky vyznam, ako ked ho zneuzila obskurna banda slovenskych prachacov na ziskanie pozornosti a 2% hlasov vo volbach. Portlandski bezdaci vsak aspon uprimne veria tomu, ze oni su tych 99%.
Stromy
Je ich tu este viac, ako bezdakov. Pri pristavani to z lietadla vyzeralo, ze klesame do husteho lesa, v ktorom si kde-tu niekto vysekal cistinku a postavil na nej dom. Nie nahodou je Portland vyhlaseny za najzelensie mesto USA.
Ak nepotrebujete ani jedno ani druhé, tak môžete skúsiť kliknuť na inzerát nižšie, podporíte tak pár centami tento blog. Díkez.
Bicykle
Dalsi obrovsky napis na inej obrovskej stene v downtowne, Welcome to America's Bicycle Capital, nie je ziadna marketingova poza, ale len pomenovanie skutocneho stavu. Ludia tu jazdia na bikoch radi a mesto ich v tom podporuje. Bikerov je tu hadam este viac, ako v Piestanoch. Stojany su na kazdom kroku, bike bez problemov nalozite do elektricky alebo autobusu, ak sa presuvate na vacsie vzdialenosti. Zaujimave ale je, ze tu maju minimum ciest alebo pruhov vyhradenych pre bicykle, a tak sa jazdi medzi autami. Soferi su na nase pomery nepredstavitelne ohladuplni a pred prechodom zastavia aj vtedy, ak je len teoreticka sanca, ze by cloveku na chodniku mohlo v najblizsich minutach napadnut, ze prejde na druhu stranu cesty.
Pivo
V Portlande a okoli je viac pivovarov, ako v CZ&SK, robia tu rozne beer festy a vlastne som za dva dni nevidel cloveka, ktory by k jedlu pil colu, lebo vsetci piju pivo. Portlandske piva su vo vseobecnosti o dost slabsie, omnoho silnejsie (po navrate z tripu mi stacili dva kusky nejakej 22° aby som sa rozbil ako nikdy predtym), ako nase a maju rozne necakane prichute.
Kava
Poctive plantazne kavy, zvacsa prazene priamo na mieste, spickovi baristi genialne ovladajuci vsetky progresivne sposoby pripravy a originalne priestory kaviarni. Je cudne, ze este na ziadnej stene nie je napis Vitajte v americkom hlavnom meste kavy. Byt v Portlande a pit kavu zo Starbucksu je rovnake, ako ist v Terchovej na obed do Mekaca. Ak sem niekedy pojdete, tak musite ist do Coava coffee, aj keby ste nestihli nic ine.
Stanky s jedlom (food carts)
Dalsi lokalny fenomen su stanky podobne tym privesom, ake pozname z nasich hodov alebo vinobrani, len s tym rozdielom, ze namiesto langosov a ciganskej si v uliciach Portlandu vyberiete z neuveritelneho mnozstva rozmanitych kuchyn. Od hamburgerov, cez azijsku, indicku alebo blizkovychodnu kuchynu az po grecky gyros, polske pirohy alebo cesky gulasek s knedlami a pivom. Poctive, domace jedlo. McDonalds v Portlande velke obraty asi nema.
Pisane a fotene mobilom :-)
[ngg src="galleries" display="basic_thumbnail" menu_order="0"]
Pridaj komentár